Historie Elegy aneb příběh velkých řemeslníků

Píše se 18. říjen 1872. Ještě dlouho předtím, než v Evropě vypuká první světová válka, v době kdy dámy z lepší společnosti nosí na večerní dýchánky dlouhé šaty, klobouky a rukavice a kdy je nezbytností každého gentlemana frak a cylindr, objevuje se v Třebechovicích pod Orebem nedaleko Hradce Králové první zmínka o továrně, kterou dnes lidé znají jako společnost Elega.

A není to náhodou, vždyť právě Třebechovice mají už v té době pověst obce plné nadějných řemeslníků, stačí připomenout zdejší Proboštův betlem, dnes významnou národní kulturní památku, která vznikla z rukou geniálních lidových řezbářů.

Současná podoba firmy jako by věrně odrážela bohatý příběh, který si sebou přinesla až do roku 2014. Ten příběh však nebyl vždycky veselý a zřejmě jen díky velké vytrvalosti, zarputilosti či řemeslné tradici továrna přežila a dnes je tam, kde je.

Za zakladatele se považují Jan a Jana Seifertovi, po kterých přebírá firmu v roce 1899 Marie a

Jan Paroubkovi a pak v roce 1911 na základě trhové smlouvy firma Kauder & Frankl.

Stejně jako v celé poválečné první republice, kdy na plátně českých kin začíná skotačit mladičká Adina Mandlová a ženám se dvoří elegán Oldřich Nový, vede se i kabelkám z Třebechovic dobře. Tedy hlavně v prvních letech, a to až do doby, kdy se rozhoří druhá světová válka a na území Československa vzniká Protektorát Čechy a Morava. Právě tady se osud oblíbených kožených výrobků komplikuje, to když se u jména vlastníka objeví označení „Žid“ a továrnu přebírají správci Hermann Fiedler a Herbert Edra.

Už tehdy se však u třebechovické továrny začínají projevovat rysy, které ji charakterizují dodnes, totiž jakási vnitřní síla a úcta místních lidí ke svému řemeslu. A ačkoliv továrník Kauder umírá v koncentračním táboře, kde s ním zahyne i celá jeho rodina kromě nejmladší dcery, firma těžkou dobu ustojí.

V roce 1946, krátce po válce, ji přebírá národní správa a po převratu v roce 1948 už do ni zaměstnanci chodí jako do národního podniku Kožena.

Novodobá historie závodu se začíná psát v padesátých letech, kdy je začleněn do státního podniku Gala Prostějov.

Nic však netrvá věčně, na Staromáku se zvoní klíči, sametová revoluce objevuje demokracii a firmu dostává v restituci paní Anna Bergmanová, dcera původního majitele, pana Kaudera.

V roce 1992 vzniká firma ELEGA, kterou odkupují tehdejší manažeři ing. Jaroslav Šedina a ing. Gustav Pařízek.

Byť se v divokém 20. století leccos změnilo, to hlavní zůstává ve východočeské továrně stejné. ELEGA navazuje na tradici svých předků a i dnes vyrábí luxusní výrobky z kůže, hlavně aktovky, kabelky a peněženky. Firmu stále vlastní a řídí rodina Šedinových,  zaměstnává na 100 lidí a její výrobky se prodávají v České Republice, Itálii i Německu.